Sunday, January 25, 2015
Tuesday, January 20, 2015
Spilled Juice Problem
The Spilled Juice Problem
Henry had just finished his math homework when he spilled orange juice all over it. Can you help Henry figure out what his homework problems (and solutions!) were?
For the solution, click here.
Tuesday, January 13, 2015
Wednesday, January 7, 2015
The Two Mangoes Problem
Solution:
(1) If one mango and one banana cost $4.70, then two bananas and two mangoes cost twice as much: $9.40.
(2) From there we can use the middle bag to find the cost of a single banana: $13.00 (2 mangoes and 5 bananas) - $9.40 (2 mangoes and 2 bananas) = $3.60 (3 bananas). If 3 bananas cost $3.60, then each banana costs $1.20.
(3) From the first bag then we can see that a single mango costs $3.50 ($4.70-$1.20), and so the bag of 2 mangoes costs $7.00.
(2) From there we can use the middle bag to find the cost of a single banana: $13.00 (2 mangoes and 5 bananas) - $9.40 (2 mangoes and 2 bananas) = $3.60 (3 bananas). If 3 bananas cost $3.60, then each banana costs $1.20.
(3) From the first bag then we can see that a single mango costs $3.50 ($4.70-$1.20), and so the bag of 2 mangoes costs $7.00.
Subscribe to:
Posts (Atom)
PLAYFUL MATH BLOG CARNIVAL #163
BLOG CARNIVAL #163....LET'S GO! Fun fact: The number 163 is prime, which we can prove simply by showing that it is not divisible by 2, 3...
